Sourcing integratora systemów sterowania - wybór dostawcy

Sourcing integratora systemów sterowania - wybór dostawcy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sourcing integratora systemów sterowania - proces

W dzisiejszym dynamicznym środowisku przemysłowym wybór odpowiedniego dostawcy do integracji systemów sterowania przemysłowego (ICS) jest kluczowy dla zapewnienia efektywności operacyjnej, niezawodności i bezpieczeństwa. Jednakże poruszanie się wśród licznych dostępnych opcji może być zadaniem wymagającym. Od identyfikacji godnych zaufania partnerów po ocenę wiedzy technicznej i jakości usług, proces ten wymaga starannej analizy i strategicznego podejścia. W niniejszym artykule przyjrzymy się istotnym krokom i kwestiom do rozważenia podczas poszukiwania najlepszego integratora systemów sterowania przemysłowego, umożliwiając przedsiębiorstwom podejmowanie świadomych decyzji i budowanie udanych partnerstw w dążeniu do zoptymalizowanej automatyzacji przemysłowej.

 


 

Sam proces wyboru dostawcy usług (nie tylko) z zakresu automatyki przemysłowej powinien być starannie zaplanowany i składać się z kilku kluczowych etapów. Ze względu na przedstawiony w poprzednich rozdziałach,  potencjalny wpływ integratora na cały projekt czy docelowo całą organizację, warto nie żałować zasobów na właśnie ten sourcing. Oto podstawowe kroki, które należy uwzględnić, z uwzględnieniem specyfiki integratorów systemów i automatyki przemysłowej.

 

1. ANALIZA POTRZEB I WYMAGAŃ

Pierwszym krokiem jest dokładna analiza potrzeb firmy oraz ustalenie kluczowych wymagań dotyczących nowego systemu lub usług. Warto przeprowadzić konsultacje z różnymi działami, aby uwzględnić różnorodne perspektywy.

 

2. PRZYGOTOWANIE SPECYFIKACJI

Na podstawie analizy potrzeb należy przygotować szczegółową specyfikację, która będzie zawierała m.in. funkcje, wydajność, integracje z istniejącymi systemami, wymagane normy i standardy, terminy realizacji, itp. Tutaj niezbędny będzie udział działu produkcyjnego czy inżynieryjnego.

 

3. PREKWALIFIKACJA DOSTAWCÓW

Na podstawie specyfikacji należy wyselekcjonować potencjalnych dostawców, którzy posiadają doświadczenie i kompetencje w zakresie integracji systemów lub automatyki przemysłowej.

 

4. WYSŁANIE ZAPYTAŃ OFERTOWYCH

 Następnym krokiem jest wysłanie zapytań ofertowych do wybranych dostawców, zawierających szczegółową specyfikację wymagań oraz prośbę o przedstawienie propozycji rozwiązania i oferty cenowej.

 

5. OCENA OFERT

Po otrzymaniu ofert, należy dokonać ich dokładnej analizy, porównując zaproponowane rozwiązania pod względem zgodności z wymaganiami, funkcjonalności, jakości, kosztów, terminów realizacji, referencji od innych klientów, itp.

 

6. DOSTAWA PRÓBNA, AUDYT

W przypadku bardziej zaawansowanych projektów, można poprosić o dostawę próbną lub przeprowadzić prezentację rozwiązania. Ze względu na specyfikę, ten krok może być nie do zrealizowania w formie prezentacji; jednak warto przejrzeć referencje od firm o podobnym profilu, z którymi nasz kandydat współpracował/uje.

 

7. NEGOCJACJE WARUNKÓW UMOWY

Po wyborze preferowanego dostawcy, należy przystąpić do negocjacji warunków umowy, takich jak zakres prac, ceny, terminy realizacji, gwarancje, wsparcie pogwarancyjne, itp.

 

8. PODPISANIE UMOWY I WDROŻENIE

Po osiągnięciu porozumienia, należy podpisać umowę z wybranym dostawcą i przystąpić do etapu wdrożenia projektu, zapewniając odpowiednie wsparcie ze strony firmy oraz dostawcy.

Pobierz bezpłatnego e-booka

Jak generować wartość w zakupach produkcyjnych i CAPEX

 

Ponad 18 stron konkretów zakupowych, inwestycyjnych, CAPEXowych oraz project management.

  • oszczędności
  • raportowanie
  • KPI
  • najlepsze praktyki w sourcingu integratorów systemów sterowania
  • wartość a automatyka przemysłowa

Pobierz PDF